ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ - Δ΄ΕΘΝΙΚΗ 3ος ΟΜΙΛΟΣ

Κυριακή, 15 Νοεμβρίου 2009

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ - ΓΡΕΒΕΝΑ ΑΕΡΑΤΑ 3-1 (2-0)
8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Κυριακή: 15 Νοεμβρίου 2009
Τη χειρότερη φετινή τους εμφάνιση πραγματοποίησαν τα Γρεβενά Αεράτα και ηττήθηκαν δίκαια στο Φούφα απ’ τον τοπικό Μακεδονικό με 3-1. Επιθετικός μονόλογος του Μακεδονικού στο α΄ ημίχρονο και πλήρης κυριαρχία σ’ όλες τις γραμμές. Αντίθετα black out για τους ποδοσφαιριστές των Αεράτων, με πολλά ατομικά λάθη που στοίχισαν στη συνοχή και την ψυχολογία της ομάδας. Στο β΄ημίχρονο και μετά την αποβολή του Τσαγκαλίδη στο 45΄, τα Αεράτα ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι, έχασαν ευκαιρίες, σε καμιά περίπτωση όμως δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι το καλύτερο.
5΄- Μετά από φάουλ στο Χερίδη που δεν δόθηκε, ο Ξυνάδας σούταρε άουτ από καλή θέση.
7΄- Σέντρα του Κουρκουμάνου, αφύλακτος εντελώς ο Ξυνάδας πλάσαρε από θέση τετ-α-τετ και απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια ο Βίδρας.
16΄- Καλοχτυπημένο φάουλ του Κουρκουμάνου, ο Ιωαννίδης αμαρκάριστος από κοντά με κεφαλιά πέτυχε το 1-0
18΄- Ο Ξυνάδας από δεξιά έβγαλε παράλληλη σέντρα, τραγικό λάθος του Γ. Δεληβού που αναίτια ανέτρεψε τον Καραγεωργίου κι έτσι ο Φούφας κέρδισε το πέναλτι, που εκτέλεσε ο παίχτης που το κέρδισε, σημειώνοντας το 2-0.
21΄- Εκτέλεση φάουλ του Στεφανίδη, κεφαλιά του Καραγεωργίου από καλή θέση μόλις άουτ.
32΄- Θύμα της λάσπης έπεσε ο Ξυνάδας μετά από πάσα του Κουρκουμάνου και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία.
35΄- Βολίδα του Στεφανίδη απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βίδρας.
38΄- Κόρνερ εκτέλεσε ο Κουρκουμάνος, κεφαλιά του Τσαφκαλίδη, η μπάλα έξυσε το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.
40΄- Μακρινό σουτ του Καραγεωργίου, η μπάλα κόντραρε στον Οικονόμου και πέρασε ελάχιστα άουτ.
45΄- Σέντρα του Κουρκουμάνου πλασέ του Κεραμιδά, πάνω στη γραμμή απομάκρυνε σωτήρια ο Μήττας.
47΄- Ολέθριο λάθος του Μήττα, ο Στεφανίδης πάσαρε στον Ξυνάδα που από θέση τετ-α-τετ με υποδειγματικό πλασέ σημείωσε το 3-0.
54΄- ΄Εξοχη κάθετη πάσα του Τ. Δημόπουλου στον Ευαγγελόπουλο, που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και μείωσε σε 3-1.
62΄- Σέντρα του Ευαγγελόπουλου από αριστερά, ο Δημητριάδης κατέβασε ωραία, αλλά κατάφερε από τα 3 μ. να αστοχήσει.
70΄- Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Ευαγγελόπουλος, όταν τροφοδοτήθηκε από το Δημόπουλο, πέρασε και τον τερματοφύλακα, αλλά από πλάγια πλάσαρε άουτ.
73΄- Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Π. Λάλλου, απέκρουσε εντσικτωδώς ο Κεχαγιάς.
84΄- Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ευαγγελόπουλου απόκρουση εντυπωσιακή και πάλι του Κεχαγιά, ο Δημητριάδης πήρε την επαναφορά και σούταρε άουτ από πολύ ευνοϊκή θέση.
90΄- Σουτ του Δημητριάδη από καλή θέση πέρασε άουτ.
Καλή η διαιτησία των: Βογιατζή, Αποστολίδη, και Πριτσίνη (Ε.Π.Σ. Μακεδονίας).
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ: Κεχαγιάς, Τσαγκαλίδης, Κουρκουμάνος (85΄Μούκας), Ν. Ιωαννίδης, Θ. ΄Ιτσκος, Στεφανίδης (74΄Γ. ΄Ιτσκος), Σιδηρόπουλος, Καραγεωργίου (80΄Παπάζογλου), Φαχαντζίδης, Κεραμιδάς, Ξυνάδας
ΓΡΕΒΕΝΑ ΑΕΡΑΤΑ: Βίδρας, Γ. Δεληβός (45΄Γάκης), Οικονόμου, Ευαγγελόπουλος, Π. Λάλλος Δημητριάδης, Τ. Δημόπουλος, Χερίδης (75΄ Αναστασιάδης), Μήττας, Μπόζιαρης (60΄Καραπάς), Σ. Δεληβός (Προπονητής: Νίκος Μπαλοδήμος)
Μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός των Αεράτων Νίκος Μπαλοδήμος έκανε την ακόλουθη δήλωση:
Σήμερα ήμασταν τραγικοί και απαράδεκτοι και χάσαμε δίκαια. Οι σημαντικές απουσίες που είχαμε μας επηρέασαν σε μεγαλύτερο βαθμό απ’ ότι περιμέναμε. Στο α΄ημίχρονο δεν λειτούργησε τίποτα σωστά. Μέσα σ’ ένα δίλεπτο χάσαμε τον αγώνα. Κάναμε φοβερά και ολέθρια λάθη κι έτσι δεν μπορείς να διεκδικήσεις τίποτα από το Φούφα που είναι μια πολύ καλή και έμπειρη ομάδα.
Στο β΄ημίχρονο βελτιωθήκαμε κάπως και χάσαμε σημαντικές ευκαιρίες. Ξεχνάμε το σημερινό παιχνίδι και συνεχίζουμε. Πρέπει να αυτοσυγκεντρωθούμε και να ανασυνταχθούμε γιατί την επόμενη Κυριακή παίζουμε με τον πρώτο, την Α.Ε.Π. Κατερίνης.